Реформа шкільного харчування: звіт Мінекономіки за результатами обстеження українських шкіл


Мінекономіки оприлюднило звіт за результатами обстеження закладів загальної середньої освіти в рамках реформування системи шкільного харчування.

Нагадуємо, що восени 2019 року, за ініціативи Першої леді Олени Зеленської, було створено міжвідомчу робочу групу з метою вивчення поточного стану системи харчування в українських школах. До складу робочої групи увійшли представники Мінекономіки, МОЗ, МОН, Держпродспоживслужби, АМКУ та народні депутати.

Так, на початку цього року Мінекономіки спільно з МОН, МОЗ та за участі органів місцевого самоврядування, місцевих фахівців у сферах освіти, медицини та безпечності харчових продуктів було проведено комплексне обстеження шкіл майже на всій території України.

Всього було обстежено 500 міських та сільських шкіл, у яких навчається понад 300 тис. учнів. Метою обстеження було виявлення всіх проблемних аспектів на ланцюжку від виробника харчових продуктів до отримання учнем готової страви. В тому числі – підходи до організації харчування, наявність дієтичних столів, стан дотримання вимог безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, стан приміщень та обладнання, рівень забезпечення гарячим харчуванням.

У результаті обстеження закладів виявлено низку ключових проблем, зокрема:

✧ відсутність харчування для дітей з особливими харчовими потребами (дієтичні столи);

✧ низька динаміка запровадження та використання системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР);

✧ зношене та застаріле обладнання;

✧ низький рівень обізнаності щодо повноцінного харчування;

✧ недостатній рівень знань в частині закупівлі харчових продуктів.

Наступним кроком є реалізація заходів, направлених на вирішення цих проблем, а саме:

✧ удосконалення нормативно-правової бази, в тому числі щодо норм харчування;

✧ створення належних умови для безпечного та якісного харчування;

✧ оновлення та модернізація харчоблоків;

✧ проведення просвітницької роботи щодо повноцінного харчування.

Наразі Мінекономіки завершує розробку низки документів, які спрямовані на реалізацію Плану заходів з реформування системи шкільного харчування, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 1008-р.:

✧ Методологія щодо особливостей здійснення закупівель у сфері організації харчування в закладах освіти;

✧ Методичні настанови щодо розроблення, запровадження та використання постійно діючих процедур, які базуються на принципах НАССР для закладів освіти;

✧ Гігієнічні вимоги до харчоблоків закладів загальної середньої освіти.

З результатами звіту можна ознайомитися у вкладенні (звіт і презентація).

Звіт, результати зрізу

Презентація шкільне харчування