Міністерство освіти і науки нещодавно затвердило порядок проходження ДПА, ЗНО і деякі особливості вступу у 2018 році. Розповідаємо всі деталі вступної кампанії: коли буде ЗНО і ДПА-2018, початок реєстрації та пробне ЗНО, які предмети потрібно складати і які документи подавати, що таке пріоритетність, як визначити конкурсний бал і чи будуть тести з ДПА в ЗНО.
Дати проведення ЗНО-2018
-
Основна сесія ЗНО буде проводитися з 22 травня по 13 червня. Іспити почнуться вже одразу по закінченні навчання в школі.
-
Додаткова сесія буде з 2 по 11 липня. До неї допускаються всі, хто через певні обставини не зміг скласти іспит на основній сесії.
Пробне ЗНО
У день пробного ЗНО для допуску до участі в тестуванні із собою мати:
Предмети ЗНО
Вступники зможуть скласти 4 предмети з 11 запропонованих: українська мова та література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, німецька, французька та іспанська мови.
Абітурієнти повинні будуть обов’язково скласти ЗНО з української мови та літератури, а також на вибір тест з математики чи історії України.
Дати проведення ЗНО в основну сесію по предметах:
Назва предмету
|
Дата проведення
|
Математика
|
22 травня
|
Українська мова та література
|
24 травня
|
Іспанська, німецька та французька
|
29 травня
|
Англійська мова
|
1 червня
|
Біологія
|
4 червня
|
Історія України
|
6 червня
|
Географія
|
8 червня
|
Фізика
|
11 червня
|
Хімія
|
13 червня
|
Важливо, що при вступі буде дійсним сертифікат ЗНО 2016, 2017, 2018 років. Проте бали з іноземних мов будуть дійсні лише з сертифікатів ЗНО 2018 року.
ДПА-2018 складатимуть разом із ЗНО
Усі тести ДПА будуть проводитися у форматі ЗНО, тобто вступники писатимуть тести в таких самих умовах, як і зовнішнє незалежне оцінювання.
Абітурієнти повинні будуть обов’язково скласти тести з трьох предметів, а саме:
-
українська мова та література;
-
математика або історія України (на вибір);
-
будь-який предмет на вибір: біологія, географія, фізика, хімія, англійська, німецька, французька або іспанська мови.
Абітурієнт приходить на іспит ЗНО, але складає лише частину з тестом ДПА. Тому ті, хто бажає скласти ДПА з історії України, виконують завдання лише з ХІХ–ХХІ століть, у математиці – 3 частину тесту, у вибірковому предметі – весь тест.
Скільки балів можна отримати за ЗНО?
Усі тести ЗНО оцінюватимуть від 100 до 200 балів. Для кожного тесту визначатиметься поріг – склав/не склав. Сертифікати видаватимуть тільки тим, хто склав. Пороговий бал встановлює спеціально створена комісія, до складу якої входитимуть учителі, викладачі та науковці.
Поки що відомий пороговий бал лише для спеціальностей «Стоматологія», «Медицина», «Фармація та промислова фармація», «Педіатрія», «Охорона здоров’я». Мінімальний бал для вступу на ці спеціальності становить 150 балів.
Вступ до вишів у 2018
Вступна кампанія наступного року триватиме з 2 липня до 18:00 26 липня. А от реєстрація електронних кабінетів вступників, завантаження додатків про повну загальну середню освіту триватиме з 2 липня до 18:00 25 липня. Подання документів буде проходити приблизно так само, як і у 2017 році: через електронну систему ЄДЕБО абітурієнт зможе подати 7 заяв на 4 спеціальності.
Визначення конкурсного бала при вступі
Конкурсний бал = (бали кожного сертифіката ЗНО + середній бал атестата + бал за конкурс творчих або фізичних здібностей) × вагові коефіцієнти, сума яких дорівнює одиниці.
Коефіцієнти визначає кожен окремий виш у правилах вступу.
Згідно з умовами прийому, вагові коефіцієнти мають становити:
-
для сертифікатів ЗНО – не менш ніж 20 % (min 0,2);
-
для середнього бала атестата – не більш ніж 10 % (max 0,1);
-
для результатів конкурсу розумових і фізичних здібностей – не більш ніж 25 % (max 0,25);
-
за призове місце на IV етапі всеукраїнських учнівських олімпіад із базових предметів чи III етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України – не більш ніж 5 % (max 0,05);
-
за успішне закінчення підготовчих курсів вишу, обсяг навчальних годин яких становить не менш ніж 150 аудиторних годин, а термін навчання – не менш ніж три місяці, для вступу до цього вищого навчального закладу на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності – не більш ніж 5 % (max 0,05).
Наприклад, тест 1 (0,3) + тест 2 (0,4) + тест 3 (0,2) + атестат (0,05) + бали за особливі успіхи (МАН, курси тощо) (0,05) = 1.
До конкурсного бала також входять бали за особливі успіхи та/або за успішне закінчення підготовчих курсів вишу для вступу до нього.
Що таке пріоритетність?
У 2018 році можна подати максимум 7 заяв до вищих навчальних закладів і не більш ніж на 4 спеціальності. Тобто всього вступник може подати 7 заяв, на кожній з яких потрібно буде зазначити пріоритетність (1-7). Заява з пріоритетом «1» – спеціальність, на якій абітурієнт хоче навчатися найбільше.
Перед тим як подавати потрібні документи, абітурієнт повинен добре подумати, до якого вишу і на яку спеціальність він хоче найбільше. Пріоритетність, яку вступник визначив у заяві про участь у конкурсі, не можна змінювати протягом вступної кампанії.
Вступ поза конкурсом
До пільгового вступу допускаються:
-
особи, які мають захворювання, що перешкодили їм скласти ЗНО;
-
діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;
-
особи, звільнені від військової служби (серед них – демобілізовані), після 30 листопада 2015 року;;
-
учасники бойових дій, особи, що брали участь в АТО, ті, хто проходить військову службу;
-
громадяни України, місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції (на період її проведення), і ті, хто проживає на тимчасово окупованій території або переселився з неї після 1 січня 2017 року.
Які документи подавати?
Якщо ви розраховуєте на вступ за пільгами, вам доведеться подавати документи в паперовій формі. Усі інші категорії подають заяву на вступ в електронній формі. Сайт, на якому можна буде заповнити заяву про вступ, почне працювати з 2 липня. В електронній формі вказуєте наступне:
-
серію та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу (свідоцтва про народження, якщо вам немає 16-ти років, або військового квитка чи посвідчення про прописку для військовозобов’язаних);
-
серію та номер атестата і додатка до нього;
-
номер, PIN-код сертифіката ЗНО.
Щоб взяти участь у конкурсі для вступу за різними формами навчання, вступники подають окремі заяви.
Ваучери на навчання
Ваучер – сертифікат, яким можна оплатити навчання у вищому навчальному закладі. Максимальна вартість навчання не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 12 180 грн (якщо перевищує 12 180 грн, то абітурієнт або роботодавець можуть оплатити різницю вартості навчання). Право отримати ваучер мають тільки абітурієнти віком понад 45 років, страховий стаж яких становить не менш ніж 15 років.
Ваучери видають міські, районні, міськрайонні та районні (для міст із поділом на райони) центри зайнятості населення для підвищення кваліфікації за професіями, які Міністерство освіти повинно оголосити трохи пізнішетут.
Щоб отримати ваучер, абітурієнт подає до центру зайнятості:
Якщо трудова книжка або відповідні записи в ній відсутні, особа подає довідку, видану за місцем роботи або від архівної установи, про прийняття та звільнення з роботи чи цивільно-правовий договір або інші документи, що підтверджують період зайнятості особи.
Не можуть отримати ваучер:
-
особи, які не мають професійно-технічної або вищої освіти
-
особи, які проходили протягом останніх 5 років перепідготовку за кошт Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття;
-
особи, зареєстровані в центрах зайнятості як безробітні.
Зарахування
Зарахування вступників на бюджет відбудеться до 7 серпня, а на контракт – не пізніш як 30 вересня.
*Ми слідкуватимемо за змінами у графіку і намагатимемося оперативно оновлювати інформацію, якщо у графіку чи умовах відбуватимуться зміни.